31 stycznia 2019

Polskie Parki Narodowe - który najlepszy na rodzinne wycieczki

Autorem rankingu jest E-bajkiem przez świat:

 

Ustalając kolejność, braliśmy pod uwagę m.in. dostępność parku dla rowerzystów, oznakowanie tras, infrastrukturę, walory przyrodnicze i widokowe, ofertę przygotowaną przez park w jego siedzibie.

 

Zaznaczyć trzeba, że każdy z parków ma w sobie coś niezwykłego i każdy z nich z całą pewnością warto odwiedzić. Pierwsza piątka to trasy w zasadzie równie atrakcyjne. O ich kolejności decydowały niuanse. Kolejnym również niewiele brakuje do ideału ale jednak... Ostatnie miejsca zajęły parki najsłabiej przystosowane do potrzeb rowerzystów.

 

  • Miejsce 23 - Babiogórski Park Narodowy. Jedyny spośród parków całkowicie niedostępny dla rowerzystów (brak szlaków rowerowych). Pieszo niezwykły, my jednak jeździmy na rowerach. Dodatkowo, siedziba parku nie była czynna, chociaż powinna. Na szczęście w jego najbliższej okolicy powstało Babia Góra Trails. 

 

  • Miejsce 22 - Narwiański Park Narodowy. Miejsce urokliwe, jednak z uwagi na zamknięcie i remont kładki Waniewo - Śliwno mało dostępne dla rowerzystów. Duży plus za otwarcie siedziby parku w weekend - to nie zdarza się często. Póki co park najlepiej zwiedzać z wody.

 

  • Miejsce 21 - Świętokrzyski Park Narodowy. Niezwykłe krajobrazy, ale... w ŚPN nie ma odrębnych szlaków rowerowych. Ruch rowerów dopuszczono na 2,5 km odcinku czerwonego szlaku pieszego Huta Szklana – Św. Krzyż. To jednak wkrótce ma się zmienić. Już niedługo będzie można podziwiać Świętokrzyski Park Narodowy jadąc rowerem na trasie Bodzentyn - Święta Katarzyna.

 

  • Miejsce 20 - Wielkopolski Park Narodowy. Dobre oznakowanie, dobra infrastruktura, ale przyrodniczo tak sobie.

 

  • Miejsce 19 - Roztoczański Park Narodowy. Przez wielu uznawany za najlepsze rowerowe miejsce w Polsce. Świetne oznakowanie, infrastruktura, wypożyczalnie rowerów i Szlak Green Velo. Nas jednak do końca nie urzekło.

 

  • Miejsce 18 - Biebrzański Park Narodowy. Dobra infrastruktura, Szlak Green Velo i siedziba otwarta w weekend. Do tego sporo dobrych, darmowych opracowań dotyczących atrakcji parku. Miejsce ciekawe. Ilość osób obserwujących tu ptaki robi ogromne wrażenie.

 

  • Miejsce 17 - Magurski Park Narodowy. Miejsce bardzo ciekawe kulturowo - cerkwie, stare cmentarze i opuszczone wsie. Do tego świetny ośrodek edukacyjny w Krempnej. Bardzo dobre oznakowanie okolicznych atrakcji.

 

  • Miejsce 16 - Białowieski Park Narodowy. To miejsce znają niemal wszyscy. Prastara puszcza, żubry i sporo atrakcji. Nad oznakowaniem tras możnaby jednak popracować.

 

  • Miejsce 15 - Poleski Park Narodowy. Świetne oznakowanie szlaków i atrakcji parku. Siedziba otwarta w weekend. Bardzo dobra infrastruktura. Jedyne, czego nam zabrakło, to zwierzęta. Podczas wycieczki nie spotkaliśmy ich zbyt wiele, ale za to zobaczyliśmy rosiczkę!

 

  • Miejsce 14 - Woliński Park Narodowy. Sporo piachu, ale co tam, przecież mamy silniki! Morze, żubry i jezioro turkusowe. Do tego ciekawe muzeum. Polecamy poza sezonem.

 

  • Miejsce 13 - Słowiński Park Narodowy. Niby dużo piachu, ale tutaj właśnie o to chodzi! Do tego morze, latarnie morskie, jeziora i Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. Sporo atrakcji w jednym miejscu.

 

  • Miejsce 12 - Park Narodowy Gór Stołowych. Świetna, bardzo dobrze oznakowana trasa rowerowa dookoła Szczelińca Wielkiego. Sporo atrakcji, większość z nich dostępna jednak tylko dla pieszych. Chyba że zostawicie rower na parkingu.

 

  • Miejsce 11 - Kampinoski Park Narodowy. Całe mnóstwo rowerowych tras dostępnych pół godziny jazdy od centrum Warszawy. W gąszczu ścieżek można tu zabłądzić, bo oznakowanie pozostawia wiele do życzenia. Do tego siedziba nieczynna w majowy weekend, pomimo odwiedzających okolicę tłumów. Krajobraz rekompensuje niedogodności.

 

  • Miejsce 10 - Karkonoski Park Narodowy. Świetne miejsce na rower. Sporo dobrze oznakowanych szlaków, całe mnóstwo map i przewodników, aplikacje mobilne. Tutejsze szlaki są jednak w większości dość trudne technicznie, co uniemożliwia bezpieczną jazdę z dzieckiem. Gdyby jednak ktoś miał ochotę pojeździć bez dzieci, absolutny TOP!

 

  • Miejsce 9 - Drawieński Park Narodowy. Mekka kajakarzy okazała się być również atrakcyjna dla rowerzystów. Doskonałe oznakowanie tras, infrastruktura, mnogość ścieżek edukacyjnych i wydawnictw o nich sprawia, że jeździ się tu naprawdę dobrze. W żadnym z parków nie przyjęto nas tak miło jak w Drawnie.

 

  • Miejsce 8 - Bieszczadzki Park Narodowy. Bieszczady - miejsce niezwykłe. Gdyby trochę lepiej oznakować rowerowe trasy... ale może tu właśnie tak ma być.

 

  • Miejsce 7 - Gorczański Park Narodowy. Jedyny z parków w którym nie udało nam się osiągnąć celu. W kwietniu zalega tu jeszcze sporo śniegu, który skutecznie zasypał nam drogę na Turbacz. Jednak wiosenne krokusy oraz widoki na Tatry i Babią Górę wystarczyły, aby uznać to miejsce za bardzo atrakcyjne rowerowo. 

 

  • Miejsce 6 - Tatrzański Park Narodowy. Pomimo tłumów turystów pieszych jest w polskich Tatrach kilka tras dostępnych dla rowerzystów i za to dla dyrekcji parku wielkie brawa! A same Tatry? Kto ich nie zna! Piękne o każdej porze roku.

 

  • Miejsce 5 - Park Narodowy „Bory Tucholskie”. Takich lasów nie ma nigdzie. Do tego jeziora, kładki i świetnie oznakowane trasy. Szlak Rowerowy Kaszubska Marszruta - tak powinno być wszędzie!

 

  • Miejsce 4 - Pieniński Park Narodowy. W połączeniu ze słowackim parkiem stanowi zdecydowanie jedno z najpiękniejszych miejsc na rowerowe eskapady. Niezwykłe widoki na Trzy Korony i przełom Dunajca, do tego świetna infrastruktura i doskonałe oznakowanie. Chociaż byliśmy tam niedawno, już chcemy wracać!

 

  • Miejsce 3 - Ojców i Ojcowski Park Narodowy. Choć najmniejszy, to z całą pewnością jeden z najciekawszych parków. Mnogość atrakcji i niezwykłe widoki. Tu nie nudzą się nawet najmłodsi pasażerowie. Miejsce absolutnie niezwykłe!

 

  • Miejsce 2 - Park Narodowy "Ujście Warty". Nie ma innego parku, który pozwalałby na tak bezpośrednie obcowanie z naturą i dzikimi zwierzętami. Oprócz tysięcy przelatujących nad głowami, gniazdujących tuż obok często niezwykłych ptaków, spotkaliśmy tu dziki, lisy, sarny i wiele innych gatunków dzikich zwierząt. Wszystko to czyni park niezwykle ciekawym nie tylko dla dużych, ale przede wszystkim dla małych podróżników. Świetne oznakowanie, wytyczone szlaki rowerowe, kilka wież widokowych - to wszystko w najmłodszym spośród polskich Parków Narodowych.

 

  • Miejsce 1 - Wigierski Park Narodowy. Ach... gdyby był tak wszędzie...Park idealny do zwiedzania go na rowerze.Świetne oznakowanie, pełna dostępność dla rowerzystów, Szlak Green Velo. Siedziba otwarta w weekend,a w niej całe mnóstwo map, przewodników, opracowań i pracownicy służący pomocą. Na trasie miejsca przyjazne rowerzystom, miejsca do odpoczynku, tarasy widokowe, kładki, place zabaw i piękne widoki na Wigry. P.S. Tylko w tym parku rozładowały nam się baterie - to o czymś świadczy.

 

 

E-bajkiem przez świat

 

 

YouTube Weehoo
facebook weehoo

Kontakt:

 

tel: +48  733 531 534

w godz. 11.00-14.00

 

email: info@weehoo.pl

 

Polityka Prywatności

Nasz Adres:

 

ul. Julianowska 61

05-500 Piaseczno 

 

BM Consulting Beata Morawska

NIP: 951-202-59-53