03 grudnia 2019

Łódź na rowerze z przyczepką Weehoo

Źródło: E-bajkiem przez świat

 

 

OPIS TRASY:

 

Trasa o długości ok. 50 km. Początek i koniec przy klasztorze w Łagiewnikach.

 

Początkowo prowadzi przez Las Łagiewnicki po leśnych i szutrowych ścieżkach. Łódzka infrastruktura rowerowa nie należy do najlepszych, tak więc poruszanie się po mieście bywa trudne. Wycieczkę odbyliśmy w niedzielę, przez co ruch na drogach był sporo mniejszy niż w powszedni dzień. Planując trasę wyznaczyliśmy sobie na mapie kilkadziesiąt punktów, które chcieliśmy zobaczyć i poruszając się od jednego do drugiego zwiedzaliśmy miasto. Łódź po prostu trzeba odwiedzić! 

 

trasa rowerowa po Łodzi

 

GŁÓWNE PUNKTY TRASY:

 

Pomnik Misia Uszatka - HollyŁódź - to tu powstała większość polskich filmów fabularnych drugiej połowy XX wieku.Tutaj również działało Studio Małych Form Filmowych Se-ma-for, w którym powstały kultowe animowane seriale dla dzieci Miś Uszatek, Colargol, Zaczarowany ołówek, Kot Filemon.

 

Restauracji Stare Kino - Łódź, pomimo że miejscami mocno szara, stara się być jak najbardziej kolorowa. Z powodzeniem! Parasolkowy dach nad ogródkiem Restauracji Stare Kino.

 

trasa rowerowa po Łodzi - Stare Kino

 

EC1 Łódź - Miasto Kultury - zrewitalizowana i rozbudowana pierwsza łódzka elektrownia a w niej m.in. planetarium i centrum nauki i techniki.Właśnie tego typu obiekty i sposób w jaki zostały przywrócone do życia stanowią ogromny potencjał tego miasta. Wiele z nich czeka jeszcze na swój nowy charakter. Więcej: https://pl.wikipedia.org/wiki/EC1_Łódź_–_Miasto_Kultury

 

Pałac Izraela Poznańskiego. Zwany "Łódzkim Luwrem", bez krzty przesady. Bogate zdobienia Pałacu mają odzwierciedlenie w zasobności portfeli jego byłych właścicieli - bajecznie bogatej, fabrykanckiej rodziny Poznańskich. Więcej o Pałacu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pałac_Izraela_Poznańskiego

 

trasa rowerowa po Łodzi - Pałac Izraela Poznańskiego

 

Centrum Handlowe Manufaktura - powstałe na terenie dawnego kompleksu fabrycznego Izraela Poznańskiego. Drugie względem powierzchni centrum handlowe w Europie Wschodniej. Zbudowane tak, aby zachować atmosferę dawnej fabryki.

 

Łódź to także niezwykłe kamienice. Wiele z nich znajdziecie przy 3. kilometrowej ulicy Gdańskiej. To wille i pałace fabrykanckie oraz kamienice z pięknymi detalami.

 

trasa rowerowa po Łodzi - ul. Gdańska

 

Piotrkowska - jedna z najdłuższych ulic handlowych w Europie. Centrum kulturalne, handlowe i rozrywkowe Łodzi.

 

trasa rowerowa po Łodzi - ul. Piotrkowska

 

Pasaż Róży - Piękne, niezwykłe, zapierające dech podwórko przy ul. Piotrkowskiej 3. Twórczyni jego świetności, Joanna Rajkowska (ta sama, która stworzyła warszawską palmę), przy udziale studentów łódzkiej ASP, pokryła elewacje tutejszych budynków kawałkami luster, układających się na kształt róż. To trzeba zobaczyć!

"Odbijające się fragmenty otoczenia, nieba, ogromna ilość światła, jaka zagości w tym dość ciemnym podwórku, mają uczynić to miejsce czymś bardzo lekkim, migotliwym, surrealnym" – mówiła jego twórczyni. Udało się w 100%.

 

Wl. Więckowskiego 4 - W niewielkiej odległości od Pasażu Róży mieści się kolejne niezwykłe podwórko. Tu na elewacji kamienic zamontowano gresowe płyty a na nich obraz Wojciecha Siudmiaka pt. "Narodziny Dnia". Aby zobaczyć powstały w ten sam sposób obraz pt. "Ptaki w raju" wystarczy się odwrócić.

 

Fortepian Rubinsteina - umiejscowiona na Piotrkowskiej, wykonana z brązu rzeźba, to część Galerii Wielkich Łodzian, upamiętniającej sławne osoby związane z tym miastem.

 

Galeria Wielkich Łodzian.Twórcy Łodzi Przemysłowej – pomnik łódzkich fabrykantów.

 

Kolejny element Galerii Wielkich Łodzian - Ławeczka Tuwima.

 

Łódzka Aleja Gwiazd - pomysł Jana Machulskiego.

 

Wydaje się, że dzisiejszy wizerunek Łodzi to w dużej mierze zasługa artystów. Obok miejsc takich jak Pasaż Róży ogromne wrażenie robią miejskie instalacje i murale. Jednym z takich miejsc jest kamienica przy ul. Kilińskiego, na której widnieje zbudowany częściowo z odpadów samochodowych ptak jerzyk. Wybór ptaka nie jest dziełem przypadku. Jerzyk to najbardziej łódzki z ptaków. Jego populacja stale się z mniejsza z powodu zamurowywania szczelin w budynkach, gdzie jerzyki gniazdują. Obecnie trwają prace związane z przywróceniem populacji tych ptaków na terenie miasta.

 

Ul. Sienkiewicza 18 - Portret Artura Rubinsteina - chłopca, który nie mówił a śpiewał.

 

trasa rowerowa po Łodzi - Portret Artura Rubinsteina

 

Ul. Uniwersytecka 12 - Co ciekawe, mural jest częścią pracy magisterskiej Przemysława Blejzyka, studenta łódzkiej ASP.

 

Ul. Sienkiewicza 39 - Siedząca na dachu przyległego budynku Kobieta Kot. Podobno łączy ze sobą elementy śląskiej kultury ze specyfiką miejsca. 

 

Ul. Próchnika 18 - Rekwiatyzacja Fabryki - pierwszy łódzki mural, całkowicie zaprojektowany przez dzieci.

 

EC1 Łódź – Miasto Kultury - jeden z symboli łódzkiej rewitalizacji.

 

trasa rowerowa po Łodzi - EC1 - Miasto Kultury

 

Aby oderwać się nieco od zgiełku wielkiego miasta, warto wpaść do łódzkiej palmiarni. W jej wnętrzach znajdziecie bananowce, palmy (nie tylko kokosowe), żółwie i latające wolno egzotyczne motyle! Przed wejściem do Palmiarni znajduje się pomnik Wróbla Ćwirka, którego przygód klika, a właściwie wszystkie, wyprodukowano w pobliskim Se-ma-forze.

 

trasa rowerowa po Łodzi - Palmiarnia

 

Muzeum Kinematografii w Łodzi. Aktualnie w remoncie. Na stałe mieszkają tu Filemon i Bonifacy.

 

Zrewitalizowana fabryka Scheiblera. Dziś mieszczą się tu m.in. luksusowe lofty.

 

Księży Młyn - zespół fabryk włókienniczych i obiektów towarzyszących, budowanych na terenie Łodzi od 1824. Więcej: https://pl.wikipedia.org/wiki/Księży_Młyn

 

trasa rowerowa po Łodzi - Księży Młyn

 

Sobór św. Aleksandra Newskiego Jedna z wielu ciekawych architektonicznie łódzkich świątyń.

 

Łódzcy Dominikanie wpadli na pomysł uczczenia jubileuszu 800-lecia zatwierdzenia Zakonu Braci Kaznodziejów przez papieża Honoriusza. Z tej okazji namalowano na ścianie przy jednym łódzkich skrzyżowań wizję św. Dominika. Różnorodne niebieskie ptaki siedzące na drzewku pomarańczowym rozlatują się na wszystkie strony, przypominając wezwanie zakonu do głoszenia Ewangelii. Dookoła ukazany jest ciemny las symbolizujący świat.

 

Ul. Politechniki 16 Mural artysty Aryza, którego dzieła zdobią ściany w Nowym Jorku i Londynie.Z drugiej strony budynku mieści się kolejne dzieło, mural będący ilustracją do wiersza Juliana Tuwima, pt. 'W aeroplanie". 

 

Ul. Pomorska 67. Kolejna praca Aryza - List miłosny

 

ul. Piotrkowska 152. Ten obraz zostawiliśmy sobie na deser.Kiedy powstał (2001 rok), był największym muralem na świecie. Dziś to jeden z większych graffiti-murali w Europie. Na jego stworzenie zużyto 2000 puszek farby w sprayu!

 

trasa rowerowa po Łodzi - mural Piotrkowska

 

Koniec naszej wycieczki to Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Oddział Martyrologii Radogoszcz i Stacji Radegast. Straszna historia, niezwykłe mury.

 

YouTube Weehoo
facebook weehoo

Kontakt:

 

tel: +48  733 531 534

w godz. 11.00-14.00

 

email: info@weehoo.pl

 

Polityka Prywatności

Nasz Adres:

 

ul. Julianowska 61

05-500 Piaseczno 

 

BM Consulting Beata Morawska

NIP: 951-202-59-53