03 lipca 2019

Katowice na rowerze z przyczepką Weehoo

Źródło: E-bajkiem przez świat

 

 

OPIS TRASY:

 

Katowice - ciekawe, nowoczesne miasto, owiane złą legendą. A przecież tak tu fajnie... i jak zielono

 

Trasa o długości ok. 45 km. Czas samego przejazdu ok. 3 godzin.

 

Płaska, łatwa kondycyjnie. W znacznej części przebiega po drogach rowerowych. Prowadzi przez największe atrakcje Katowic. Pozwala na poznanie samego centrum miasta jak i terenów rekreacyjnych.

 

Poruszanie się rowerem po dużym, obcym mieście nie należy do najłatwiejszych. Tym bardziej wielkie dzięki dla Rowerowe Katowice za pomoc w zaplanowaniu trasy!

 

trasa rowerowa Katowice

 

W Katowicach do tej pory bywaliśmy wyłącznie przejazdem. Może zwyciężył mit o brudnym, ogarniętym smogiem mieście z przemysłowym krajobrazem? Dziś wiemy już że to bzdura, bo miasto imponuje nowoczesnością i zielenią, a kopalniana infrastruktura, z gustem wkomponowana w miasto, wygląda zachwycająco! 

 

Katowicka infrastruktura rowerowa, przynajmniej ta napotkana przez nas na trasie, prezentuje się na raczej średnim poziomie. Jak podaje miejska strona w 2016 r. znajdowało się tu 110 km tras rowerowych. Obecnie jest ich pewnie sporo więcej, widzieliśmy też kilka nowobudowanych.

 

GŁÓWNE PUNKTY TRASY:

 

Wycieczkę po Katowicach zaczęliśmy w... Chorzowie :) Kiedy zwracaliśmy się o pomoc w zaplanowaniu trasy do Rowerowe Katowice, w odpowiedzi napisali nam, że powinniśmy zacząć od Parku Śląskiego i że można tylko w nim spędzić cały dzień. Mieli rację! Park jest naprawdę ogromny. Na jego terenie mieści się m.in. ZOO, wesołe miasteczko Legendia, Stadion Śląski i kilometry rowerowych dróg. Kursuje tam też kolejka linowa Elka. Wielkość parku i jego atrakcje robią wrażenie! 

 

Brama Śląskiego Ogrodu Zoologicznego na terenie Parku Śląskiego.

Aby zobaczyć zwierzęta nie trzeba wchodzić na teren ZOO. Część z nich zajmuje teren przy alei Fali, jednej z głównych dróg w parku.

 

Z Parku Śląskiego udaliśmy się w kierunku katowickiego Spodka.

 

Na naszej trasie pojawiło się pierwsze miejsce, które nawiązywało do historii miasta. Silesia City Center - jedno z największych centrów handlowo-usługowych w Polsce. Usytuowane w miejscu dawnej kopalni "Gottwald", świetnie wkomponowane w kopalnianą architekturę. Dawne budynki kopalni zmieniono m.in. w restauracje, zachowując przy tym ich fabryczny charakter. Na zdjęciu widoczna zabytkowa wieża szybu kopalnianego "Jerzy".

 

Wybudowany w miejscu dawnej hałdy hutniczej - Spodek, choć ma już niemal 50 lat, nadal robi wrażenie!

 

Trasa rowerowa Katowice z dzieckiem - Spodek

 

Pomnik Powstańców Śląskich - trzy orle skrzydła symbolizują trzy powstania śląskie.

 

Trasa rowerowa Katowice z dzieckiem - Pomnik Powstańców Śląskich

 

Zabytkowy budynek na rogu ul. Pocztowej i ul. Młyńskiej.

 

Murale chyba już na dobre stały się elementem polskich miast. Mijaliśmy "roślinny" mural na ścianie UM Katowice.

 

Po opuszczeniu centrum skręciliśmy kierownice w stronę Sztauwajerów. Cóż to takiego? To Dolina Trzech Stawów. Niewielkie jeziorka, mimo że usytuowane przy autostradzie i lotnisku, dają wytchnienie mieszkańcom miasta. Wokół plaże, ścieżki rowerowe, bary i wszystko co niezbędnę do relaksu w mieście.

 

Niechcący zboczyliśmy nieco z trasy i trafiliśmy na nadgryziony zębem czasu Szyb V KWK Staszic.

 

Nie bylibyśmy sobą gdybyśmy nie zabłądzili. Na szczęście Weehoo wjedzie wszędzie, a elektroniczne zdobycze dzisiejszej cywilizacji szybko pozwalają odnaleźć właściwą drogę.

 

Nie ma tego złego...Po odnalezieniu właściwej drogi obraliśmy kurs na Nikiszowiec i to był baaaardzo dobry kierunek! Nikiszowiec to miejsce absolutnie niezwykłe. Ponad 1000 mieszkań na powierzchni 200000 metrów kwadratowych. Przekroczenie osiedlowej bramy jakby przeniosło nas w czasie. Te ponad 100-letnie robotnicze osiedle to trzykondygnacyjne ceglane bloki, z czworobocznymi dziedzińcami. Powstało dziewięć takich budynków, połączonych przewiązkami. Centrum osiedla stanowi rynek. Nikiszowiec był tłem filmów znanych reżyserów, np. Kazimierza Kutza. Białe okienne ramy i czerwone wnęki pięknie podkreślają klimat Nikiszowca.

 

Trasa rowerowa Katowice z dzieckiem - Nikiszowiec

 

Kościół św. Anny na Nikiszowcu.

 

Przez Nikiszowiec prowadzą lokalne szlaki rowerowe, m.in. rowerem wokół Nikisza. Gdybyśmy mieli więcej czasu, z pewnością przejechalibyśmy tę trasę.

 

Nowy kompleks budynków Muzeum Śląskiego, znajdujący się na terenie dawnej KWK „Katowice”, wraz z innymi powstającymi tutaj instytucjami tworzy Strefę Kultury - nowe centrum życia kulturalnego miasta.

 

Blues Na Koszutce - mural promujący Śląski Szlak Bluesa. Więcej o szlaku:http://szlak-bluesa.pl/

 

My, choć nie stronimy od bluesa, bardziej zainteresowani byliśmy miejscem, w którym w latach 90. tworzyła się legenda polskiej muzyki - katowickimi Bogucicami. Kiedy skierowaliśmy się w kierunku Bogucic, w jednym z podziemnych przejść ukazał nam się taki obraz. Mag Magik I - rapowy geniusz, nastoletni mistrz słowa. Członek Kaliber 44 i Paktofoniki. Od czasu "PLUS I MINUS" nie słyszałem nic bardziej oryginalnego w polskiej muzyce. Fokus, Rahim i Gutek muzycznie towarzyszą nam do dziś.

 

Na zakończenie katowickiej trasy objechaliśmy dookoła Park Śląski. Z uwagi na jego rozmiar chwilę nam to zajęło.

 

Ponownie otwarty w 2017 r. "Kocioł Czarownic" czyli Stadion Śląski widziany z terenu parku.

 

Planetarium Śląskie – największe i najstarsze planetarium i obserwatorium astronomiczne w Polsce. Aktualnie w przebudowie.

 

YouTube Weehoo
facebook weehoo

Kontakt:

 

tel: +48  733 531 534

w godz. 11.00-14.00

 

email: info@weehoo.pl

 

Polityka Prywatności

Nasz Adres:

 

ul. Julianowska 61

05-500 Piaseczno 

 

BM Consulting Beata Morawska

NIP: 951-202-59-53